Lepo te je bilo (s)poznati – debitantski projekt novomeške filmske ekipe
V Novem mestu nastaja nov slovenski celovečerec Lepo te je bilo (s)poznati, v katerem režiser Andrej Srebrnjak gledalca postavlja pred vprašanje - kaj je moralno in kaj ne.
V Novem mestu nastaja nov slovenski celovečerec Lepo te je bilo (s)poznati, v katerem režiser Andrej Srebrnjak gledalca postavlja pred vprašanje - kaj je moralno in kaj ne.
"To je poklon klasičnemu filmu na zelo sodoben način. Vsebuje čustveno potovanje ženske, vključuje pa tudi raznolik spolni in starostni razpon," je med drugim zapisala žirija o zmagovalnem filmu Nož v srce.
Letošnji festival Animateka prinaša skupno 360 kratkih animiranih in 12 celovečernih filmov. Filmski program pa dopolnjujejo strokovna predavanja in pogovori z avtorji znotraj platforme AnimatekaPRO ter delavnice in razstave.
"Krasno posneto in montirano, z odličnim občutkom za občestvo z ljudmi, pokrajino, okoljem in temo. Bilo je, kot da bi uživali v prijetnem in skromnem obroku s podeželja: film nam je pustil okus po kostanjih," beremo v utemeljitvi nagrade.
Jean-Luc Godard je s svojim celovečernim prvencem pustil tako globoko sled v sedmi umetnosti, da je sam izraz "do zadnjega diha" postal pregovoren. Obvezna lekcija za filmofile, ki je sprožila novovalovsko revolucijo, bo nocoj na sporedu RTV SLO.
"Moja mati je živela v Ameriki, a njeno srce je bilo na Dunaju," je o Hedy Lamarr povedal njen sin Anthony Loder, ki je za dunajsko razstavo dal na razpolago predmete iz svojega arhiva.
Začetek decembra že tradicionalno prinaša začetek festivala Animateka, tokrat z 12 celovečerci, ki jih boste lahko - v večini primerov - pri nas ujeli samo v okviru tega festivala.
Z glasbenimi biografijami je prav zaradi njihovega statusa "oskarjevske vabe" vedno križ.
"Smo edini parlament na svetu, ki podeljuje filmsko nagrado. Bodimo ponosni na to," je med drugim dejal predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli ob razglasitvi dobitnika nagrade lux, ki ga izbirajo evropski poslanci.
Ameriška produkcijska družba Netflix je pred propadom rešila sloviti newyorški kino Pariz. Podjetje, zaradi katerega "ljudje ne hodijo več v kino", kot trdijo nasprotniki, je torej poskrbelo za ironični obrat in si omislilo - kino.